Navigate Up
Sign In
Skip to main content

Senate Councils, Committees, Task Forces, and Groups

Untitled Document

 

2014-2015 Academic Year
(Please scroll down to view contact and meeting information)

Councils

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

College Council

Corinna Evett
Juan Vazquez

2nd and 4th Tuesdays

2:00

E-107

Curriculum and Instruction Council

Craig Rutan

Alternating Mondays

2:00

B-208


Committees

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Budget Committee

Steven Deeley
Steve Kawa

1st Tuesdays

3:15

E-107

CIC Technical

Craig Rutan

Alternating Mondays

2:00

L-115

Educational Master Planning (EMP)

Roberta Tragarz

2nd & 4th Thursdays

2:30 - 4:00

E-308

Exceptions to Academic Regulations (EAR)

Linda Miskovic
Jennifer Coto

Last Wednesday of the month

2:00 - 3:00

E-107

Facilities Committee

Steve Kawa

Varies

TBA

SC-103

Faculty Development Committee

Lynnette Beers-McCormick
Martin Strenger

2nd Tuesdays

1:30 - 2:30

L-108

Faculty Recognition

Michael DeCarbo
Joe Geissler

4th Thursdays

- 3:00

L-108

Honors

Scott Howlett

2nd Wednesdays

1:30 – 2:30

E-107

Scholarship Committee

Melinda Womack

Three times a year

TBA

TBA

Student Equity Committee

Lorreta Jordan
Lucy Carr-Rollitt

TBA

TBA

TBA

Student Success Committee

John Hernandez
Mary Mettler

 

3:00 – 4:30

E107

Technology Committee

Corine Doughty
Lana Wong

2nd Thursdays

2:30 – 3:30

L-115

Website Committee

 

3rd Wednesdays

12:00 – 1:00

U-101


Taskforce

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Basic Skills

Maureen Roe

One Friday a month

9:00 – 11:00

E-107


Groups

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

AB 540 Advisory

Jennifer Coto

Thursdays
(as needed)

2:00 – 3:00

E-107

DSPS Advisory

Lucy Carr-Rollitt

Once a year

TBA

TBA

EOPS/CARE Advisory

Nena Baldizon-Rios

Twice a year

TBA

E-107

Safe Space

Corinna Evett
Phi-Loan Le

Thursdays as needed
2nd Wednesdays

1:00

TBA

Speaker’s Symposium

Narges Rabii
Georgia Summers

TBA

TBA

TBA


District Councils, Committees, and Advisory Groups

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Assessment

Beverly Birnbaum

 

 

 

Fiscal Resources (FRC)

Michael DeCarbo
Peter Hardash

Typically 3rd Wednesday
of the month

1:30 – 3:00

District
Board Room

District Curriculum

Monica Porter
Craig Rutan

As needed

TBA

TBA

Physical Resources (PRC)

Peter Hardash
Sean Small

1st Wednesdays

1:30

District Exec.
Conference Rm

District Technology Advisory Group (TAG)

Sylvia LeTourneau

1st Thursdays

2:30 – 4:00

Dist-114

Human Resources Committee

John Didion

2nd Wednesdays

3:00 – 4:00

Dist-340