Sign In

Councils, Committees, Task Forces, and Groups

​​​

​​​​ 

2018-2019​ Academic Year
(Please scroll down to view contact and meeting information)

Collegial Go​vernance Handbook​​

Com​mittee Meeting Matrix

Councils

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

College Council

Michael DeCarbo
John Hernandez​

2nd & 4th Tuesdays

1:30 - 3:30

A-211

Curriculum & Instruction Council

Darlene Diaz

1st, 3rd, & 5th Mondays

1:30 - 3:30

B-104


Committees

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Budget

Steven Deeley
Arlene Satele

3rd Tuesday

3:30 - 5:00

B-212

​Distance Education Program
​Scott James
Aaron Voelcker
​2nd Monday
​1:30-3:00

Educational Master Planning 

Roberta Tragarz
Aaron Voelcker

2nd & 4th Thursdays

3:00 - 4:30


 

​Enrollment ManagementDarlene Diaz
Von Lawson
​​3rd Wednesday​​3:00 - 5:00​​H-209-4

Exceptions to Academic Regulations

Laura Wirtz
Tuyen Nguyen

Last Wednesday of the Month

2:00 - 3:00

E-107

Facilities and Safety

Arlene Satele

3rd​ Monday

3:30 - 4​:30

SC-103

Honors

Tara Kubicka-Miller
Marilyn Flores

3rd Wednesday

1:30 – 3:00

H-206

​Planning & Institutional Effectiveness (PIE)
Michael DeCarbo
Aaron Voelcker​
​1st Wednesday​​​​​3:00 - 4:30​E-206
​Professional DevelopmentLynnette Beers-McCormick
Martin Stringer​
2nd & 4th Tuesdays​1:30 - 2:30​L-108

Scholarship

Andrea Garcia

Three times a year

TBA

TBA

​Student Conduct
​Doug Deaver
Syed Rizvi
​3rd Thursday
​3:00 - 4:30

Student Success and Equity

Corinna Evett
Syed Rizvi

 4th Monday

1:30 – 3:00

H-208

Technology

Scott James
Sergio Rodriguez

3rd Thursday

1:30 – 3:00

L-115

Website

Kathy Moore

2nd Thursday

1:30 - 2:30

B-208



Task Force

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

Basic Skills

Maureen Roe

1st Friday

9:00 – 11:00

E-107


District Councils, Committees, and Advisory Groups

Name and Website

Chair(s)

Day

Time

Location

​District Council​​Raul Rodriguez1st Monday​s​3:00 - 5:00​Dist 114
​District Curriculum & Instruction​Brian Sos
Darlene Diaz
​As needed​TBA​TBA
​Fiscal Resources (FRC)
​Peter Hardash
Monica Zarske
​3rd Wednesday
​1:30 - 3:00
​Dist 114
Human Resources (HRC)
Tracie Green
Amber Stapleton
​2nd Wednesday3:30 – 5:00​​Dist 114
​Physical Resources (PRC)Peter Hardash
1st Wednesday​​1:30 - 3:00​Dist 114
​Planning & Organizational Effectiveness (POE)Enrique Perez
Michael DeCarbo
​4th Wednesday​3:30 - 5:00​Dist 103
Sustainable RSCCD

Carri Matsumoto

3rd Wednesday

3:00 – 4:00

Dist 114​

​Technology Advisory Group (TAG)
​Jesse Gonzalez
​1st Thursday
​2:30 - 4:00
​Dist 103
​​​​​​​​​​